Možno by ste si mysleli, že pedikúra patrí výlučne moderným časom – no opak je pravdou a, verte či neverte, táto omladzujúca a skrášľujúca procedúra existuje už zopár tisícročí. Okrem toho, že bola vyhľadávaná pre svoje kozmetické a terapeutické účinky, už od staroveku ju ľudia využívali pre jej zdravotné benefity – ako prevenciu pred ochoreniami nechtov a chodidiel či pre reflexológiu. Starostlivosť o chodidlá si prešla naprieč tisícročiami mnohými zmenami a viaceré fakty z jej histórie vás dokonca prekvapia. A práve tomu sa budeme venovať v dnešnom článku.
Pedikúra ako znak postavenia v starovekej spoločnosti
Verí sa, že kolískou pedikúry (ktorá pochádza z latinského slova pedis, čo znamená chodidlo a curare, čo znamená starostlivosť) je staroveký Egypt a zrodila sa priamo v palácoch faraónov, ktorí boli známi tým, že si na svoje nohy a chodidlá naozaj potrpeli. To dokazujú aj maľby na hrobke istého faraóna z roku 2400 pred n. l. zobrazujúce urodzených mužov a ženy, ako si dopriavajú kozmetickú procedúru, ktorá sa veľmi podobá dnešnej modernej pedikúre.
Hoci pekne upravené chodidlá boli vtedy akýmsi znakom statusu a sociálneho postavenia v spoločnosti, aj ľudia z chudobnejších vrstiev si mohli pedikúru dopriať, avšak nie rovnaký druh, aký obľubovala vtedajšia šľachta. Omladzujúci a skrášľovací druh pedikúry, pri ktorom sa hojne využívali esenciálne oleje, bylinné tinktúry a rôzne spôsoby zdobenia, bol určený len pre vyššie postavených, zatiaľ čo pedikúra s dôrazom na zdravotnú stránku procedúry, pri ktorej sa využívali najmä brúsky na chodidlá, bola určená pre nižšie vrstvy.
Egypt však nebol jedinou starovekou civilizáciou, ktorá sa starala o svoje chodidlá. Aj v starom Babylone boli objavené luxusné nástroje vyrobené zo zlata, ktoré slúžili na manikúru a pedikúru. Avšak až neskôr v starovekom Grécku sa do pedikúry zaradila dôležitá súčasť, ktorú praktikujeme až dodnes – a tou jehydratácia pokožky chodidiel.
Od zdravotnej procedúry po tú kozmetickú
Teraz sa dostávame do stredovekej Európy, kde sa nástroje na pedikúru neustále vylepšovali a využívali sa sofistikovanejšie skalpely a brúsky v kombinácii s pemzou na chodidlá. Okolo roku 1400 začali stredovekí liečitelia vyrábať rôzne pasty a mastičky určené na hydratáciu pokožky chodidiel, ktoré ordinovali svojim pacientom. Do 19. storočia bola pedikúra už dobre známa pre svoje zdravotné benefity a Európania verili, že správna starostlivosť o chodidlá prispieva k lepšiemu celkovému zdraviu a pohode. Verejnosť však pedikúru ako kozmetickú procedúru začala využívať až na konci storočia, a to vďaka bohatým dámam, ktoré si ju často dopriavali.
Chodidlá ako z filmového plátna
Najdôležitejším míľnikom v beauty svete (a aj v samotnom Hollywoode) bolo farebné vysielanie, ktoré sa začalo v roku 1922. Odtiene sivej vtedy nahradilo široké spektrum farieb a beauty trendy sa začali vyvíjať a rásť rovnako rýchlo ako popularita filmových hviezd. Ďalší moment slávy pre pedikúru nastal na konci 2. svetovej vojny, kedy firma Revlon ako prvá kozmetická firma začala vyrábať nástroje špeciálne určené pre pedikúru. Rýchlo rastúci filmový priemysel bol vtedy dokonalým marketingovým nástrojom pre spopularizovanie ich produktov a vďaka tomu sa pedikúra stala synonymom fascinujúceho životného štýlu celebrít, ktorým sa chcel každý priblížiť – a tak sa dokonale upravené chodidlá dostali z filmového plátna do nášho každodenného života.
Novodobý luxus za pár eur
Luxusná procedúra, akou dnešná pedikúra bezpochyby je, nie je ani zďaleka určená iba pre vybranú skupinu ľudí, ako tomu bolo v minulosti. Dokonale upravené nechty, zdravé, hebké chodidlá a poriadne oddýchnutá myseľ aj telo sú len niektoré z mnohých dôvodov, pre ktoré sa klientky do salónov pravidelne vracajú a – čo je na tom najlepšie – takéto rozmaznávanie si môže v dnešnej dobe dovoliť (chvalabohu) úplne každý.